کارخانه هسلبلاد یک کارخانه بسیار معتبر سوئیسی است که به خاطر مرغوبیت و قیمت بالای محصولاتش، همواره مشکل پسندان را به خود جلب کرده است. این کارخانه به اندازه ای اعتبار دارد که وقتی اولین سفینه فضایی به فضا رفت، برای تصویربرداری از آسمان، به این کارخانه سفارش ساخت دوربین را دادند. به تازگی دوربین بدون آینه X1D مربوط به این کارخانه روانه بازار شده که انقلابی در صنعت دوربین سازی محسوب می شود. اندازه سنسور این دوربین از دوربین های فول فریم که 24*36 میلیمتر هستند، بزرگ تر است. 50 مگاپیکسل دارد و می توان تصور کرد که تصویر آن را می توان به راحتی در اندازه بزرگ چاپ کرد.

این دوربین به خاطر وزن و حجم کم، قابلیت عکاسی طبیعت، پرتره و تبلیغات را دارد. گرچه قیمت 9 هزار دلاری آن مشتاقان زیادی را دلسرد می کند. تازه این فقط قیمت بدنه است. با اینحال، وقتی با این دوربین کار کنید، بعید به نظر می رسد دوربین های دیگر رضایت شما را جلب کنند.

اندازه هر پیکسل در این دوربین از دوربین های فول فریم و هالف فریم بزرگ تر است که باعث می شود نویز کمتری داشته باشد. تغریبا هیچ محصولی از این کارخانه بیرون نیامده که علاقه مندان را از شور و شعف باز دارد. برای داشتن این دوربین و حداقل دو تا لنز باید حدود 20 هزار دلار هزینه کنید.